سه‌ ضلعی سیگار، بیماری‌ های پریودنتال و سرطان سینه

تاریخ ارسال:د, 12/21/1396 - 12:03
سه‌ضلعی سیگار، بیماری‌های پریودنتال و سرطان سینه
ملیکا بهزادی

تحقیقات نشان می دهند زنان یائسه که بیماری های پریودنتال دارند در مقابل زنانی بیماری های التهابی مزمن لثه ندارند بیشتر در معرض سرطان سینه هستند. بیماری های پریودنتال، اختلالات شایعی هستند که سبب بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت می شوند. تحقیقات پیشین ارتباط بین این بیماری ها و سرطان دهان، مری، سر و گردن، پانکراس و ریه را دریافته اند. بنابراین محققین به این فکر افتادند ارتباط بین این بیماری ها را با سرطان سینه پیدا کنند.

دکتر جو فرودن هایم، استاد برجسته بخش اپیدمیولوژی و بهداشت محیط دانشگاه بوفالو، به همراه همکارانش، ۷۳۷۳۷ زن یائسه را به مدت طولانی مورد بررسی قرار دادند. هیچ یک از این زنان پیشینه سرطان سینه نداشته اند و بیماری های پریودنتال در ۱/۲۶ درصد از آن ها گزارش شده بود. از آنجایی که تحقیقات پیشین نشان داده اند که بیماری های پریودنتال بسته به سیگاری بودن فرد، بر روی افراد تأثیر متفاوتی می گذارد، محققین در این مطالعه، تأثیر میزان سیگاری بودن فرد و ارتباط آن با بیماری های پریودنتال مورد بررسی قرار دادند.

پس از اینکه این گروه از پژوهشگران، این زنان را ۷/۶ سال مورد بررسی قرار دادند، مشاهده کردند ۲۱۲۴ نفر از آنان به سرطان سینه دچار شد ه اند. محققین دریافتند که خطر ابتلا به سرطان سینه در میان زنانی که به بیماری های پریودنتال دچار بودند، ۱۴  درصد بیشتر از سایرین بود.

در میان زنانی که سیگار را در ۲۰ سال اخیر ترک کرده بودند، زنانی که به بیماری های پریودنتال دچار بودند ۳۶ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار داشتند. زنانی که در طول دوره این تحقیق سیگاری و به بیماری های پریودنتال دچار بودند، ۳۲ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا داشتند. البته نکته مهم این است که ارتباط بین مدت زمان ترک سیگار و ابتلا به سرطان سینه در زنان مبتلا به بیماری های پریودنتال مشخص نیست.

درضمن خطر ابتلا به سرطان سینه در زنانی که بیماری های پریودنتال داشتند و هرگز سیگار نکشیده اند یا سیگار کشیدن را بیش از ۲۰ سال پیش ترک کرده اند، بهترتیب ۶ درصد و ۸ درصد افزایش یافته بود.

فرودن هایم، محقق این مطالعه می گوید: «ما می دانیم که باکتری موجود در دهان کسانی که در حال حاضر سیگار می کشند یا پیش از این سیگار می کشیدند و به تازگی آن را ترک کردند، متفاوت از غیر سیگاری ها است. بنابراین یکی از توضیحات موجه برای ارتباط بین بیماری های پریودنتال و سرطان سینه، این است که این باکتری ها وارد چرخه بدن می شوند و در  نهایت بر بافت سینه تأثیر می گذارند. به هرحال، برای یافتن ارتباط سببی این دو تحقیقات بعدی نیاز است

منبع: انجمن تحقیقات سرطان آمریکا

 

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

قابل توجه کاربران عزیز! با اعلام وزارت ارتباطات هزینه های دانلود در کلیه سایتهای ضیاءالصالحین نیم بهاء محسوب می شوند.