تقویم حجامت - سالنمای حجامت

تاریخ ارسال:پ, 04/06/1398 - 08:11

تقویم حجامت - سالنمای حجامت

تقویم حجامت - سالنمای حجامت - زمان های حجامت - روزهای حجامت - بهترین اوقات حجامت - ایام حجامت - روزهای مخصوص حجامت - مناسبت حجامت - زمان نامناسب حجامت

تقویم حجامت - سالنمای حجامت

اما یکی از ملاحظات ضروری برای انجام حجامت، توجه به "زمان و فصل" انجام آن است؛ در ادامه نامناسب‌ترین و نامساعدترین اوقات برای انجام حجامت بیان شده است:

ــ طبق احادیث، صبح روز جمعه، ساعتی نامشخص است که حجامت در آن ساعات بسیار زیان‌آور است و حجامت در صبح روز چهارشنبه نیز زیان‌آور است.

ــ حجامت در فصل زمستان خصوصاً در دی ماه کمترین اثر درمانی را خواهد داشت.

ــ افراد بلغمی‌مزاج، افراد با معده بلغمی، افرادی که سیستم گوارش ضعیفی دارند باید در انجام حجامت ملاحظات خاصی تحت نظر طبیب داشته باشند.

ــ بیماران روماتیسمی نباید حجامت کنند.

ــ افرادی که مبتلا به آنفلوآنزا و سرماخوردگی هستند از انجام حجامت خودداری کنند؛ در بیماری‌های صعب‌العلاج که مدت بیماری طولانی شده و بدن ضعیف شده است حجامت نباید انجام شود.

ــ حجامت در شب می‌تواند زیان‌آور باشد؛ بهتر است تا زمانی که روز است و خورشید هنوز غروب نکرده، حجامت انجام شود.

ــ حجامت در افرادی که تازه از مسافرت آمده‌اند و خستگی راه در بدن دارند‌، زیان‌آور است.

ــ از نظر حکما و اطبای قدیم ایران‌زمین تا 12 روز قبل از حجامت و 12 روز بعد از حجامت از خوردن "تخم‌مرغ" باید پرهیز کرد.

ــ بهترین وضعیت برای انجام حجامت حالت "چهارزانو" نشسته است؛ از حجامت کردن در وضعیت درازکش و خوابیده یا ایستاده باید خودداری کرد.

ــ بهترین اوقات حجامت، بعضی از روزهای نیمه دوم ماههای قمری است؛ از انجام حجامت غیرضروری در 13 روز اول هر ماه قمری خودداری شود.

ــ از انجام حجامت در حالی که گرسنه هستید خودداری کنید؛ بهترین زمان برای حجامت‌، زمانی است که فرد خیلی گرسنه یا خیلی سیر نباشد و نور و گرمای خورشید در وضعیت جوی مساعد باشد یعنی هوا خیلی گرم یا خیلی سرد نباشد.

ــ امام رضا(علیه السلام) در رساله‏ ذهبیّه می‌فرمایند‌: "فصد و حجامت پس از عمل جماع خوب نیست؛" باید میان جماع و حجامت و فصد، حداقل 12 ساعت فاصله باشد.

ــ حجامت اضطراری؛ در صورتی که بنا به تشخیص طبیب نیاز به انجام حجامت وجود داشته باشد؛ تمام موارد فوق‌الذّکر قابل اغماض است (این مسئله در روایات نیز مورد تأکید قرار گرفته است) بنابراین در صورت وجود ضرورت طبّی مثلاً در یک روز جمعه از ماه دی نیز‌ می‌توان و باید حجامت کرد امّا به‌توصیه حضرات معصومین(علیهم السلام) و برای از بین بردن اثرات منفی این حجامتهای ضروری، خواندن آیة الکرسی ضرورت دارد.

تقویم حجامت

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
1 + 4 =
*****

مطالب مرتبط

قابل توجه کاربران عزیز! با اعلام وزارت ارتباطات هزینه های دانلود در کلیه سایتهای ضیاءالصالحین نیم بهاء محسوب می شوند.