راه رفتن با زانوهای آب آورده

تاریخ ارسال:پ, 11/12/1396 - 08:46
درد زانو
واقعا زانو پر از آب می شود؟

تصور این که زانویتان پر از آب بشود شاید خنده دار به نظر برسد. اما این عارضه در واقع بسیار آزاردهنده است. بی شک راه رفتن با زانوی دردناک، ورم کرده و خشک آسان نیست، آن هم در شرایطی که نتوانید پای خود را به طور کامل از قسمت زانو خم و راست کنید. درد زانو معمولا در چنین شرایطی آنقدر زیاد است که حتی نمی توانید سنگینی خود را روی آن تحمل کنید!

داستان آب آوردن زانو ممکن است بر اثر یک تروما، آسیب ناشی از استفاده بیش از حد از زانو یا یک بیماری آغاز شود.
دکتر حمیدرضا یزدی، فوق تخصص جراحی زانو و دانشیاردانشگاه علوم پزشکی ایران از راه های درمان پزشکی و جلوگیری از این مشکل می گوید.
مفصل زانو در آب می افتد!
به طور طبیعی، داخل مفاصل بدن مایع مفصلی وجود دارد که برای حفظ عملکرد مفاصل ضروری است. حال اگر حجم این مایع افزایش یابد، یعنی زانو آب آورده است. عوامل مختلفی می تواند به آب آوردن زانو منجر بشود از جمله آسیب غضروف مفصلی به دنبال آرتروز زانو یا بیماری های التهابی، آسیب مینیسک و رباط های زانو، بیماری هایی همچون نقرس و ...
البته شایع ترین عوامل آب آوردن زانو عبارتند از: آرتروز مفصل زانو، بیماری روماتیسم و آسیب های ورزشی یا غیر ورزشی زانو. توجه داشته باشید آرتریت روماتویید با تورم مفصل همراه است و از علائم شایع آن آب آوردن و درد مفاصل دست و انگشتان، زانو،مچ دست و لگن است . بی شک، پزشک متخصص برای تعیین علت این مشکل ممکن است نمونه ای از مایع زانو را برای بررسی عفونت، بیماری یا آسیب آزمایش کند. کما این که خارج کردن مقداری از این مایع می تواند درد ناشی از آب زانو را کاهش دهد.ولی باید دانست انجام این کار فقط با صلاحدید پزشک درمانگر باید صورت بگیرد.
مراقب زانویتان باشید
اگر دچار یک بیماری مزمن مفصلی مثل استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید یا نقرس هستید، به طور منظم نزد پزشک بروید تا وضعیت شما را بررسی کند.
در صورت بروز آسیب و جراحت به هر یک از قسمت های زانو برای بررسی و درمان کامل، تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرید. برخی جراحت ها می تواند سبب تجمع دردناک مایعات اضافی در مفصل زانو و آب آوردن آن شود.
افزایش وزن و انجام برخی ورزش های سنگین مثل فوتبال، والیبال و تنیس، زانو را تحت فشار قرار می دهد .
اگر ورم و درد ناشی از آسیب به زانو با مراقبت یا مصرف داروهای تجویزی توسط پزشک بهبود نیافت دوباره به پزشک مراجعه کنید.
نگذارید زانو آب بیاورد
برای پیشگیری از آب آوردن زانو باید از ایجاد عوامل مربوط به آن جلوگیری شود. در این میان، بی شک کاهش وزن و فشار روی زانو بسیار کمک کننده است برای این که بیمار دچار تخریب مفصل نشود و مشکلات داخل مفصلی به طور زودرس ایجاد نگردد.
برای جلوگیری از آرتروز، تغییر سبک زندگی بسیار اهمیت دارد. همچنین اگر بیماری دچار روماتیسم است، باید درمان لازم برای رفع بیماری اش صورت بگیرد. مشکلات داخل مفصلی نیز باید تحت درمان جدی قرار بگیرد.
ورم، خشکی و درد زانو
سه علامت زیر از نشانه های اصلی آب آوردن زانو محسوب می شود:
ورم زانو: بافت اطراف کاسه زانو به طور قابل توجهی ورم می کند. وقتی زانوی آب آورده را با زانوی سالم خود مقایسه کنید، این ورم بیشتر معلوم می شود.
خشکی زانو: وقتی مایعات زیادی در مفصل زانو جمع شود، نمی توانید پای خود را به طور کامل از قسمت زانو خم و راست کنید.
درد زانو: بر حسب علت آب آوردن زانو، درد زیادی را در این قسمت احساس می کنید و نمی توانید سنگینی خود را روی این زانو تحمل کنید، یعنی زانوی آب آورده قادر به تحمل وزن شما نیست.
درمان قطعی آب آوردن زانو
زمانی که زانوی شما درد دارد و ورم کرده است از ایستادن و راه رفتن زیاد خودداری کنید.
استفاده از یخ روی زانو و بالا گرفتن زانو باعث کاهش درد و ورم آن می شود.
مصرف داروهای مسکن مثل بروفن و استامینوفن می تواند درد زانو را کم کند.
عضلات ران خود را از طریق تمرین های فیزیوتراپی تقویت کنید.
داروهایی را که پزشک برای درمان آب آوردن زانوی شما تجویز کرده است، به طور کامل مصرف کنید.
بستن زانو بند، آتل یا بریس زانو به بهبود شما کمک می کند.
درمان زانوی پرآب
پس از آن که با آزمایش هایی همچون تصویربرداری، سونوگرافی، ام.آر.آی و آزمایش های خون آب آوردن زانو مشخص شد، می توان از روش های زیر برای درمان آن اقدام کرد:
داروهای ضد درد برای کاهش درد زانو مصرف شود. اگر عفونت باعث آب آوردن زانو شده باشد نیز باید به صورت صحیح و اورژانسی درمان شود. در برخی بیماری های التهابی و با نظر پزشک معالج کورتون ها (خوراکی یا تزریقی) نیز در صورت ضرورت، تجویز می شود.
خارج کردن مایع اطراف مفصل زانو در صورت نیاز انجام می شود.
جراحی (آرتروسکوپی) با وارد کردن لوله ای باریک و دوربین دار از طریق برشی در پوست بالای زانو انجام می شود تا از این طریق بافت آسیب احتمالی زانو ترمیم شود.
فراموش نکنید که استفاده از یخ روی زانو( هر 2 تا 4 ساعت یک بار برای مدت 15تا 20 دقیقه) باعث کاهش درد و ورم آن می شود.

منبع: جام جم

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

قابل توجه کاربران عزیز! با اعلام وزارت ارتباطات هزینه های دانلود در کلیه سایتهای ضیاءالصالحین نیم بهاء محسوب می شوند.