درمان دیسک کمر با استفاده از تزریق دیسکوژل

تاریخ ارسال:چ, 11/11/1396 - 11:36
دیسکوژل

تزریق دیسکوژل روشی نوین برای درمان دیسک کمر

بیرون زدگی دیسک کمر از علت شایع و مهم وجود کمر درد و دردهای سیاتیکی میباشد. در روشهای قدیمی اگر بیماری به درمانهای ساده مانند درمان دارویی – آب درمانی و استراحت پاسخ نمیداد انجام عمل جراحی را بعنوان گزینه بعدی مطرح میکردند.در این مطلب می خواهیم روش جدید درمان دیسک کمر که تزریق دیسکوژل می باشد معرفی کنیم.دیسکوژل

روشی جدید برای درمان دیسک کمر با تزریق دیسکوژل

دیسکوژل ماده ای است که در فضای دیسک تزریق می شود.این روش درمانی برای بیمارانی که به هیچ وجه تمایل به عمل جراحی ندارند یا به علت بیماری های زمینه ای، بیهوشی برایشان خطرناک است، کاربرد دارد.
یک جراح مغز و اعصاب درباره تزریق دیسکوژل اظهارکرد:دیسک بین مهره ای همچون تخم مرغ دارای یک بخش مرکزی مانند زرده و سفیده تخم مرغ است که به آن هسته دیسک یا نوکلئوس می گویند و یک پوسته دارد که آن را احاطه کرده است و آنولوس نام دارد.

در عین حال این ساختار تخم مرغی که مانند یک کمک فنر بین مهره های ما به دفع فشار ها کمک می کند، از طریق دو دیواره قوی در جلو و عقبش در سرجای خود محکم شده است و هرگاه این دیواره پاره شود یا پوسته به علتی مانند ژنتیک یا فعالیت سنگین و سبک نادرست زندگی آسیب ببیند، محتوای داخلی دیسک بیرون می زند و روی نخاع فشار وارد می کندو باعث درد و بروز علایم حسی و حرکتی می شود.
دیسکوژل یک ماده بی خطر است که در فضای دیسک تزریق می شود و بعد از تزریق سفت می شود و حالتی پنبه ای پیدا می کند.
این خاصیت دیسکوژل باعث دو اتفاق می شود، یکی این که منافذ بخش پاره شده را در صورتی که محتویات دیسک وارد کانال نخاعی نشده باشد، می بندد و از طریق کاهش ریخته شدن مواد التهابی روی اعصاب باعث بهبود درد می شود؛ دوم این که همراه با خود وقتی سفت و جمع می شود ، بخش آبکی دیسک را جمع و به بهبود برجستگی دیسک و آزاد شدن کانال نخاعی کمک می کند.
دیسکوژل در مواردی که محتویات دیسک پاره شده و در کانال نخاعی ریخته است یا بیمار علایم حرکتی شامل ضعف عضلانی دارد، به هیچ وجه کاربردی ندارد و در واقع نوعی روش بهبود درد است که فقط برای بیمارانی که دیسک برجسته و نه پاره شده دارند و به درمان های طبی و فیزیوتراپی پاسخ نداده اند، کاربرد دارد.
همچنین کاربرد دیگر آن برای بیمارانی است که به هیچ وجه تمایل به عمل جراحی ندارند یا به علت بیماری های زمینه ای بیهوشیبرایشان خطرناک است و قادر به تحمل بیهوشی نیستند.
دیسکوژل یا لیزر تنها پس از مشاوره و معاینه دقیق و بررسی ام آر آی و شرایط جسمی و روحی بیمار و توضیح دقیق مزایا و معایب هر یک از روش ها برای بیمار انجام پذیر است. نکته قابل توجه این است که هرگز این روش ها جای جراحی را در بیمارانی که نیاز قطعی به جراحی دارند یا دچار ضعف عضلانی شده اند، نمی گیرد.

دوره نقاهت بعد از تزریق دیسکوژل چه مدتی طول می کشد؟

سه تا شش هفته بعد از تزریق دیسکوژل، دیسک درد بیمار بهبود پیدا می کند. این در حالی است که بعد از جراحی تا سه ماه بیمار باید استراحت کند. بنابراین تزریق دیسکوژل یک روش امن و کم خطر برای بیماران است.

متخصصانی که صلاحیت تزریق دیسکوژل را دارند :

متخصصان درد

متخصصان ارتوپد در زمینه ستون فقرات

جراحان مغز و اعصاب

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

قابل توجه کاربران عزیز! با اعلام وزارت ارتباطات هزینه های دانلود در کلیه سایتهای ضیاءالصالحین نیم بهاء محسوب می شوند.