راز طول عمر در کلام امام رضا علیه السلام

تاریخ ارسال:پ, 02/06/1397 - 20:39
راز طول عمر با رعایت نکاتی از امام رضا(ع)

دانستن روش تغذیه و طریقه مصرف مواد خوراکی یکی از مهم ترین عوامل تندرستی است، که به فرموده امام رضا علیه السلام تدبیر عاقلانه در خوردن و نوشیدن، باعث طول عمر انسان می شود.

مطابق نظر کارشناسان، دانستن روش تغذیه و طریقه مصرف مواد خوراکی خود یکی از مهم ترین عوامل تندرستی است و به فرموده امام رضا علیه السلام تدبیر عاقلانه در خوردن و نوشیدن، باعث طول عمر شده و افرادی که زندگی معقولی از نظر خوراک دارند نه تنها پیر و ناتوان نمی شوند بلکه با گذشت زمان نیروی صحت و عافیت آن ها بیشتر می شود، از این رو برنامه غذایی هر فرد باید متناسب با وضع بدن، حسب سن، نوع زندگی، شغل و زمان باشد.
در کتاب طب الرضا، طب و بهداشت از امام رضا علیه السلام صفحه ۱۰۱ از ایشان نقل شده است: «… فانظر ما یوافقک و یوافق معدتک و یقوى علیه بدنک و یستمرئه من الطعام فقدره لنفسک و اجعله غذائک ...؛ پس ببین چه چیز موافق حال و مناسب شکم توست و بدنت از آن نیرو می گیرد و آن را خوش و گوارا مى ‏شناسد، این چنین طعامى را براى خود اندازه گیرى کن و غذاى خود قرار بده».

مضرات نوشیدن آب بین غذا
امام رضاعلیه السلام طبق روایتی از کتاب فقه الرضا ، صفحه ۳۴۶ برای جذب مواد غذایی به بدن و بهره حداکثری بدن از غذاها، نوشیدن آب در بین غذا را نهی کرده و فرموده اند: هر کس بخواهد که معده اش ناراحت نشود، در بین غذا آب نیاشامد تا وقتى که خوردن غذا پایان پذیرد. هر کس در هنگام خوردن طعام آب بخورد، بدنش مرطوب و معده اش ضعیف می شود و رگ ها جوهر و قوت غذا را نمى گیرند.
همچنین در بحارالانوار، جلد چهار از امام رضا علیه السلام نقل شده است که نوشیدن آب بین غذا موجب تخریب دندان ها می شود و ایشان ما را از نوشیدن آب سرد پس از غذاى گرم برحذر داشته اند. آن حضرت می فرماید: نوشیدن آب سرد پس از غذاى داغ و شیرینى، باعث از بین رفتن و فساد دندان ها مى شود.

خوردن همزمان ماهی و تخم مرغ
خوردن تخم مرغ و ماهی همزمان با یکدیگر در کتاب های مختلف مورد نهی قرار گرفته است که می توان به طبّ الإمام الرضا علیه السلام ، صفحه ۶۳ و بحار الأنوار، جلد ۶۲، صفحه ۳۲۱ اشاره کرد که از امام رضاعلیه السلام نقل شده است که ایشان خوردن تخم مرغ و ماهی با هم را بد عنوان کرده و می فرمایند: «یَنبَغی أن تَحذَرَ ... أن تَجمَعَ فی جَوفِکَ البَیضَ وَالسَّمَکَ فی حالٍ واحِدَةٍ؛ فَإِنَّهُما إذَا اجتَمَعا وَلَّدا القولَنجَ، ورِیاحَ البَواسیرِ، ووَجَعَ الأَضراسِ؛ باید از این بپرهیز که ... تخم‏ مرغ و ماهى را هم‏زمان در معده گِردآورى؛ چه، هر گاه این دو با یکدیگر گِرد آیند، قولنج، باد بواسیر و دندان‏ درد به وجود مى‏ آورند.

در حدیثی دیگر از آن حضرت در عیون اخبارالرضا علیه السلام ، جلد ۲، صفحه ۴۶ آمده است که غذای داغ نخورید چرا که حضرت علیعلیه السلام می فرماید: «أتی النبی صلى الله علیه وآله بطعام فأدخل أصبعه فیه فاذا هو حار، قال: دعوه حتى یبرد، فانه أعظم برکة، وإن الله تبارک و تعالى لم یطعمنا النار؛ برای پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم طعامی آوردند، حضرت انگشتی در آن فرو برد و آن را سخت گرم یافت، فرمود: آن را رها کنید تا سرد شود زیرا آن برکتش افزونتر است و خداوند طعام گرم روزی ما نفرموده بلکه گرم کردن آن بدست خود ماست».

خوردن زیادی تخم مرغ
امام رضاعلیه السلام در رابطه با خوردن زیادی تخم مرغ نیز فرموده اند: «و کثرة اکل البیض و ادمانه یولد الطحال و ریاحا فی رأس المعدة و الامتلاء من البیض المسلوق یورث الربو و الابتهار؛ زیاد تخم مرغ خوردن موجب بزرگی سپرز و بادها در سر معده می ‏شود پر کردن شکم از تخم مرغ کبابی باعث ضیق نفس و تنگی سینه می‏ شود». همچنین می فرماید: توصیه می کنم که از زیاده روی در خوردن پیاز خودداری کنید زیرا پیاز زیاد رنگ نشاط و شادی را از چهره می برد و سایه ای غم انگیز به سیما فرو می اندازد.
در عیون اخبار الرضا علیه السلام، جلد ۲، صفحه ۴۸ از امام رضاعلیه السلام آمده است: و یادآور می شوم که با شکم سیر حمام نگیرد چون سبب تولید قولنج می شود و استحمام با آب سرد پس از خوردن گوشت ماهی نیز جایز نیست چون این کار با خطر فلج شدن توأم است.
امام رضاعلیه السلام همچنین می فرماید: هنگام شب بالنگ نخورید زیرا بالنگ خوردن در شب روی چشم ها اثر نامطلوب می گذارد و مردمک را به عارضه دوربینی تهدید می کند.

مضرات زیاده روی در خوردن گوشت گاو
در بیانی دیگر امام رضا علیه السلام اظهار می دارند: افراط در خوردن انجیر زیان آور است و خوردن گوشـتی که درست نپخته در معده کرم به وجود می آورد. همچنین کسانی که در مصرف گوشت گاو و شکار زیاده روی می کنند به اختلال مشاعر و بهت زدگی دچار شده و این اشخاص به مرض فراموشی و کند ذهنی مبتلا می شوند.

منبع: ایکنا

 

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

قابل توجه کاربران عزیز! با اعلام وزارت ارتباطات هزینه های دانلود در کلیه سایتهای ضیاءالصالحین نیم بهاء محسوب می شوند.