ارتباط افزودنی موجود در خمیردندان با ابتلا به سرطان

تاریخ ارسال:د, 12/21/1396 - 12:25
ارتباط افزودنی موجود در خمیردندان با ابتلا به سرطان

مطالعه محققان آمریکایی نشان می دهد که یک ماده ضد میکروبی موجود در بسیاری از صابون های مایع، شامپو و خمیر دندان با ابتلا به بیماری های کبدی و سرطان ارتباط دارد.
به گزارش ایرنا از هلث، محققان دانشگاه کالیفرنیا و دانشکده پزشکی سن دیگو در آمریکا با مطالعه بر روی موش ها متوجه شدند که قرار گرفتن در معرض «تری کلوزان» یک ماده ضد میکروبی که در صابون ها، شامپو ها، خمیردندان ها و بسیاری از محصولات بهداشتی خانه یافت می شود موجب ابتلا به بیماری های کبدی و سرطان می شود.
با وجود استفاده گسترده این ماده شیمیایی در محصولات خانگی، محققان متوجه شدند که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض تری کلوزان عواقب جدی خطرناکی برای سلامت دارد.
این مطالعه که در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است نشان می دهد که تری کلوزان موجب ابتلا به فیبروز کبد و سرطان در موش های آزمایشگاهی می شود.
در فیبروز کبدی، التهاب مزمن باعث می شود که بافت اسکار فیبروز در اطراف سلول های کبدی و رگ های خونی ایجاد شود. این وضعیت با گذشت زمان به سیروز تبدیل می شود که می تواند عملکرد کبد را متوقف سازد.
با این وجود محققان تاکید می کنند که نتایج این آزمایش در انسان ها نیز مشاهده می شود.
اکنون سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا (اف. دی. ای) به دلیل گزارش های رسیده مبنی بر دخالت تری کلوزان در ایجاد اختلال در روند ترشح هورمون ها و آسیب زدن به انقباض ماهیچه ای، در حال بررسی این ماده شیمیایی است.
دکتر «روبرت توکی» از دانشگاه کالیفرنیا و دانشکده پزشکی سن دیگو که ریاست این مطالعه جدید را بر عهده داشت، می گوید: این ماده شیمیایی خطرات بسیاری جدی برای سلامت ایجاد می کند. وجود در حال افزایش تری کلوزان در نمونه های زیست محیطی و استفاده گسترده آن در محصولات مصرفی خانگی عواقب جدی برای سلامت انسان دارد.
وی افزود: همانطور که در مطالعه بر روی موش ها مشاهده شد، این ماده شیمیایی به ویژه زمان ترکیب با سایر مواد شیمیایی که عملکرد مشابه دارد، می تواند موجب بروز خطر بسیار جدی مسمومیت کبدی در افراد شود.
وی و همکارانش در مطالعه بر روی موش ها متوجه شدند که تری کلوزان علمکرد کبد در موش ها را به مخاطره می اندازد.
این مطالعه نشان داد: موش هایی که برای شش ماه در معرض این ماده قرار گرفته بودند نسبت به ابتلا به تومورهای کبدی ناشی از این ماده شیمیایی مستعد تر بودند.
همچنین در این مطالعه مشاهده شد که تومورهای کبدی ناشی از قرار گرفتن در معرض تری کلوزان بزرگ تر از تومورهایی بود که خود به خود به وجود آمده بودند.
این مطالعه نشان می دهد که تری کلوزان با دخالت در عملکرد پروتیینی که مسئول سم زدایی و یا پاکسازی مواد شیمیایی خارجی در بدن است، به بدن آسیب می زند.
سلول های کبدی نیز به نوبه خود برای جبران این استرس، تکثیر می یابند و در طول زمان سخت و زخمی می شوندو بالاخره تکرار قرار گرفتن در معرض تری کلوزان و تداوم فیبروز کبدی در نهایت موجب تشکیل تومور می شود.

منبع : دندانه

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

قابل توجه کاربران عزیز! با اعلام وزارت ارتباطات هزینه های دانلود در کلیه سایتهای ضیاءالصالحین نیم بهاء محسوب می شوند.