درمان بیماری اسکیزوفرنی با طب سوزنی سنتی

تاریخ ارسال:ج, 12/11/1396 - 02:10
درمان بیماری اسکیزوفرنی با طب سوزنی سنتی
دکتر محمد اسعدی

یک پرونده جذاب!

در پرونده بیماران مطب، چند بیمار مبتلا به اختلال تیک (Tic Disorder)، که به روش طب سوزنی درمان شده اند، وجود دارد. جمله فوق مورد توجه یکی از همکاران قرار گرفته، و چند روز بعد بیماری را با تشخیص بیماری تیک (پرش ناگهانی بخشی از صورت یا دستها و …) به اینجانب ارجاع دادند.

بیمار آقای م – چ 22 ساله، که از حدود 10 سال قبل تحت درمان با داروهای مختلف اعصاب بودند. و بنا به گفته مادرشان بیماری در حال پیشرفت بوده و داروها کمکی به درمان نکرده است. (البته بنا به اظهار ایشان)

بیمار در اتاق معاینه حالت بی قرار داشته و از 2 سال قبل حرکات انفجاری در سر و گردن و دستها دارند. توهمات بسیاری به همراه اختلال شدید در صحبت کردن، و گاهی بی دلیل خندیدن دارند. به دلایل فوق روانپزشک محترم میزان دارو را افزایش دادند، که متاسفانه موثر نبوده است.

با پزشک معرف، که از دوستان بزرگوارم می باشند تماس گرفته و عنوان کردم که، اولا بیماری ایشان اختلال تیک نمی باشد، بلکه بر اساس معیار بین المللی DSM 5 در روانپزشکی، مبتلا به بیماری مزمن اسکیزوفرنی می باشند.

ثانیا چنین بیماری باید حتما تحت نظر روانپزشک ادامه درمان دهد، و ضمنا با توجه به شرایط بیمار بهتر است در بخش روانپزشکی بستری شوند.

ولی با اصرار همکار محترم و پدر بزرگوار و دل شکسته بیمار، با توکل بر خداوند درمان طب سوزنی را شروع کردم.

لازم به ذکر است، مادر بیمار نه تنها هیچگونه اعتقادی به درمان با طب سوزنی نداشته بلکه آنرا وقت تلف کردن و هزینه را دور ریختن، می دانست. و مکرر عنوان می کردند “این هم شانس این بچه است که مبتلا به چنین درد بی درمانی شده است.”

جلسات درمانی ابتدا بصورت یک روز در میان شروع شد. بعد از 8 جلسه درمانی بی قراری و حرکات انفجاری بدن و خواب بیمار بهتر شد. تصمیم به افزایش فواصل درمانی، گرفتم. در کمال تعجب دیدم مادر بیمار اصرار به ادامه درمان دارند. علت را جویا شدم؛ ایشان فرمودند فقط حرکات ناگهانی بدنی غیرقابل کنترل و خواب فرزندم بهبود نیافته بلکه، توهمات ایشان به میزان زیادی بهتر شده است، و مهمتر اینکه صحبت کردن غیر قابل فهم ایشان و عدم توانایی برای بیان درخواستها و نیازهای روزمره نیز به میزان زیادی بهبود یافته است. برای رفع نگرانی ایشان توضیح دادم که بیماری فرزندشان مزمن است و درمان آن نیاز به زمان طولانی دارد. به همین دلیل بهتر است فواصل درمانی را هر چقدر بتوانیم، زیادتر کنیم.

درمان ایشان فعلا بصورت هفته ای 1 بار در حال انجام است. در جلسه گذشته، که جلسه 20 درمانی ایشان بود، پرسشهایی داشتند که نشان از بهبود قضاوت (Jajment) و توجه  (Attention) خوب ایشان به میزان بسیار عالی دارد. به همین دلیل تصمیم گرفتم ادامه درمان را بصورت، هر 2 هفته 1 بار انجام دهم.
قابل ذکر است چنین بیماری را اگر بتوانیم حتی تا آخر عمر ایشان بصورت ماهی 1 الی 2 بار طب سوزنی بزنیم، و همچنان وضعیت کنترل شده ای داشته باشد، به یک معجزه شبیه خواهد بود.

منبع : وبسایت دکتر اسعدی

دیدگاه‌ها

تصویر پریسا

آقای دکتر برادرم بیماری اسکیزو دارند.آدرس را لطف می کنید.ده ساله که دارو مصرف میکنه.واقعا خسته شدیم

تصویر مدیر سایت

مراجعه به یکی از اساتید محترم طب اسلامی ایرانی میتواند کارساز باشد.ان شاءالله

تصویر حمید

سلام لطفا آدرس به خدا از دست مریضمون همه اعضای خانواده دیگه بریدن

تصویر حمید

سلام لطفا آدرس به خدا از دست مریضمون همه اعضای خانواده دیگه بریدن

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

قابل توجه کاربران عزیز! با اعلام وزارت ارتباطات هزینه های دانلود در کلیه سایتهای ضیاءالصالحین نیم بهاء محسوب می شوند.