طب مکمل و جایگزین چیست؟

تاریخ ارسال:پ, 12/10/1396 - 01:24
طب مکمل

استفاده از طب  مکمل و سنتی روز به روز با اقبال بیشتر مردم مواجه می شود و بسیاری از بیماران ترجیح می دهند از روش های طبیعی تر و کم عارضه تر برای درمان بیماری هایشان استفاده کنند، اما متاسفانه شناخت درست و کافی از شاخه های این طب، در میان مردم و حتی جامعه پزشکی وجود ندارد.

طب مکمل و جایگزین
برخی با اغراق، طب مکمل را درمان هر دردی می دانند و گاهی عده ای بدون شناخت کافی آن را نفی می کنند. لزوم اطلاع رسانی صحیح درباره جایگاه، موارد استفاده، نحوه استفاده و عوارض جانبی احتمالی طب مکمل برای عموم مردم و حتی دست اندرکاران سلامت جامعه اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.
طب رایج همان روش های درمانی است که شما می توانید آن را در هر بیمارستان یا مرکز درمانی بیابید، مانند جراحی، داروهای شیمیایی، فیزیوتراپی و... . حال هر روش درمانی غیر از روش های رایج مذکور که گاهی مبتنی بر تجربه، سنت و البته شواهد و یافته های علمی است را طب مکمل یا جایگزین به شمار می آوریم
.
از جمله مهم ترین شاخه های طب مکمل و جایگزین می توان به طب سوزنی، گیاه درمانی، استفاده از داروهای گیاهی، ماساژدرمانی، کایروپرکتیک، تغذیه، رفلکسولوژی، هومیوپاتی، یوگا، تای چی و... اشاره کرد. انواع طب های سنتی از جمله طب سنتی ایرانی، طب چینی و آیورودا نیز از شاخه های بسیار مهم طب مکمل و جایگزین هستندشاخه های مختلف طب سنتی و مکمل دارای ویژگی های مشترکی است.
معمولا درمان یک بیماری واحد از فردی به فرد دیگر متفاوت است و این درمان به خصوصیات و شرایط دیگر بیمار نیز بستگی دارد.
درمانگران طب سنتی و مکمل توجه ویژه به شرایط و محیط زندگی بیمار دارند و همواره توصیه های فراوانی برای اصلاح سبک و شیوه زندگی می کنند.
توصیه های غذایی، توجه ویژه به وضعیت روحی ـ روانی بیمار و تاکید بیشتر بر پیشگیری نیز از سایر ویژگی های درمان با طب مکمل و سنتی است.
استفاده خودسرانه از روش های طب مکمل و زیاده روی در آنها نیز مانند هر چیز دیگری عوارضی به همراه دارد. پس برای استفاده از روش های طب مکمل و جایگزین نیز باید به متخصصین آن مراجعه کنید

چرا طب فراگیر؟
همان طور که می دانیم، طب رایج در درمان بسیاری از بیماری ها و بویژه بیماری های مزمن، ناتوان بوده و بسیاری از بیماران، درمان موثر و قطعی برای مشکلات سلامت خود دریافت نخواهند کرد، اما ترکیب طب رایج و مکمل نه تنها می تواند درمان کامل و جامع تری را برای بسیاری از بیماری های صعب العلاج به ارمغان بیاورد، بلکه قدرت انتخاب بیشتری را به بیماران می دهد تا در صورت پاسخ نگرفتن از یک روش درمانی، روش دیگری را مورد استفاده قرار دهند.
با توجه به موثرتر بودن این ترکیب درمانی، هزینه های بیمار و در نهایت هزینه های تحمیل شده به جامعه نیز کاهش می یابد.
البته باید گفت استفاده خودسرانه از روش های طب مکمل و زیاده روی در آنها نیز مانند هر چیز دیگری عوارضی به همراه دارد. پس برای استفاده از روش های طب مکمل و جایگزین نیز باید به متخصصین آن مراجعه کنید
.

در قسمت زیر به برخی باورهای نادرست درباره این طب اشاره کرده ایم.

باورهای نادرست در طب سنتی و مکمل
جامعه ما هیچ گاه از خطر افراط و تفریط در امان نبوده و حوزه طب نیز از این قاعده مستثنی نیست. هر قدر میزان تاثیرگذاری موضوعی در جامعه بیشتر باشد، میزان انحراف از حقیقت نیز در آن بیشتر خواهد بود.
بزرگنمایی تاثیرات طب سنتی در بعضی از افراد آنقدر شگرف است که هر انسان عاقلی را به تامل می کشاند و از طرفی میزان صدمه و خرابی جبران ناپذیر استفاده ناصحیح از این طب نیز بسیار بااهمیت است.

گیاه درمانی
تاریخچه طب نشان می دهد از زمان های قدیم، اوهام و خرافات همزاد طب بوده است. هم اکنون که پس از سال ها سیطره پزشکی مدرن و فرمانروایی کارتل ها و شرکت های بزرگ دارویی در جهان و به حاشیه رفتن طب سنتی، برخی افراد از عوارض جانبی داروهای شیمیایی و هزینه گران مهندسی پزشکی خسته شده اند، یکی از بزرگ ترین باورهای غلط مردم در حوزه طب سنتی «عدم عوارض جانبی گیاهان دارویی است».
متاسفانه این باور غلط مردم را بی محابا به سمت استفاده از هر گونه گیاه دارویی سوق می دهد و حداقل خطر آن این است که مردم گیاهان دارویی را به راحتی مصرف کنند و قطعا از عوارض جانبی و اثرات سوءمصرف آنها در امان نخواهند بود.
شاید هیچ کسی حاضر نباشد داروی تزریقی را بدون تجویز پزشک به خود یا به اطرافیانش تجویز کند، اما در استفاده از داروهای گیاهی اوضاع به گونه دیگری است.
برای نمونه بعضی افراد ممکن است هندوانه ابوجهل را که توسط یک فرد غیرمتخصص و ناآگاه تجویز شده باشد مصرف کنند، فارغ از این که در مقاله های دارویی طب نوین و سنتی، این گیاه جزء گیاهان سمی طبقه بندی شده و مصرف ناصحیح آن می تواند باعث التهاب خطرناک و خونریزی روده ها شود.
رویکرد روزافزون نشریات و رسانه ها در معرفی ناصحیح و جانبدارانه از طب سنتی نیز بر این باور دامن می زند، به گونه ای که اکثر کسانی که در این زمینه قلم می زنند بیشتر روی خوب سکه را به مردم نشان می دهند و از نشان دادن واقعیت پرهیز می کنند.

منابع
جام جم - دکتر امیرهومن کاظمی، متخصص طب سنتی و داروهای گیاهی

دکتر هادی منوری - دکترای داروسازی

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

قابل توجه کاربران عزیز! با اعلام وزارت ارتباطات هزینه های دانلود در کلیه سایتهای ضیاءالصالحین نیم بهاء محسوب می شوند.